Budúca Miata? Koncept Mazda Iconic SP má dvojrotorový rotačný systém EV, ale aj mrkačky

,
31. októbra 2023

“We will create a beautiful world from the city of piece”

Wau ! Presne takú reakciu sme mali, keď sme prvýkrát uvideli predstavený koncept Mazda Iconic SP. Bol predstavený na práve prebiehajúcom veľtrhu Japan Mobility Show 2023, kde sa k nemu na stánku pripojil aj ikonický model MX-5 prvej generácie. Je však štúdia Iconic SP možno predzvesťou novej generácie MX-5?

Mazda MX-5 je nepochybne najslávnejším modelom japonskej automobilky, ale vzhľadom na rastúcu elektrifikáciu visí nad jej budúcnosťou otáznik. Je teda možné, že koncept Mazda Iconic SP poskytuje pohľad do budúcnosti kultového roadsteru, aj keď niektorí v ňom vidia legendárny model RX-7 (FD).

Podľa môjho názoru dizajnéri Mazdy odviedli výbornú prácu, keďže dizajn je jednoduchý a nie agresívny ako u iných automobiliek. Najlepšie je to vidieť na prednej časti, kde si nemožno nevšimnúť modernú interpretáciu “mrkačiek” a masku chladiča s akýmsi úsmevom. Okrem toho sa podarilo vytvoriť elegantný a kompaktný športový model, ktorý je vhodný nielen na okruh, ale bude pohodlný aj na víkendové či každodenné používanie.

Ešte väčší “wau efekt” prináša technika použitá v tomto koncepte. Vo vnútri sa nachádza športový dvojrotorový rotačný systém EV, ktorý dokáže spaľovať rôzne palivá vrátane vodíka a zároveň pracovať v čisto elektrickom režime. Mazda dokonca tvrdí, že Iconic SP môže slúžiť ako záložný zdroj energie a v prípade katastrofy zásobovať rodinu elektrickou energiou viac ako týždeň. S kombinovaným výkonom 370 koní, hmotnosťou 1 450 kg a rozložením hmotnosti približne 50:50 vraj dosahuje vynikajúce jazdné vlastnosti.

Mazda Iconic SP prichádza aj s novým červeným odtieňom Viola Red, ktorý má dať vyniknúť jednoduchým líniám a plynulým krivkám. Mazda odhalila aj rozmery ohromujúceho konceptu, alebo Iconic SP je dlhý 4180 mm, široký 1850 mm, vysoký 1150 mm a má rázvor 2590 mm. V porovnaní so súčasnou MX-5 je štúdia dlhšia približne o 25 cm.

“Mazda bude vždy dodávať vozidlá, ktoré ľuďom pripomínajú, že autá sú čistou radosťou a nenahraditeľnou súčasťou ich života. Ako spoločnosť milujúca autá, ktorá masovo vyrába inšpiratívny zážitok z mobility, sme odhodlaní spoluvytvárať budúcnosť s našimi partnermi, ktorí majú rovnaký cieľ, a s našimi priaznivcami, kde každý môže povedať, že milujeme autá. S takouto silnou vôľou je Mazda odhodlaná obohacovať životy tých, ktorým slúžime,” povedal generálny riaditeľ a prezident spoločnosti Mazda Masahiro Moro pri odhalení modelu Mazda Iconic SP.

Autor článku: https://mazdanews.cz

Zdieľať na Facebooku
Zdieľať na LinkedIn
Zdieľať na Twitteri

Mohlo by vás zaujímať