MX-5 nikdy nezanikne, sľubuje Mazda! Prispôsobeniu dobe sa ale bohužiaľ nevyhne

31. októbra 2023

V novembri minulého roka bol predstavený elegantný koncept Vision Study, ktorý tiež znázorňuje dlhodobý záväzok Mazdy k zábavným vozidlám. Spomínaná štúdia môže, ale nemusí byť predchodcom novej MX-5. Jedno je však isté – MX-5 bude žiť navždy.

Áno, bude. Generálny riaditeľ spoločnosti Mazda Europe Martijn ten Brink počas rozhovoru na bruselskom autosalóne pre Autocar povedal, že ich športový model nikdy nezomrie. Konkrétne na otázku, čo automobilka chystá pre populárny roadster s pohonom zadných kolies, Brink odpovedal: “Ako zostať verný koncepčnému vozidlu, aby ste ho preniesli do novej generácie technológií? O tom sa ešte nerozhodlo, ale bolo by spravodlivé povedať, že MX-5 nikdy nezomrie.”

Martijn ten Brink ďalej uviedol, že MX-5 určite zostane súčasťou portfólia a on sám je zvedavý, akým smerom sa bude uberať ďalšia generácia. Tá súčasná sa pod označením ND stále drží, hoci sa predáva už osem rokov, takže je logické, že starne každým dňom. Pre MX-5 je to však skôr výhoda, pretože budúci majitelia ocenia jej jednoduchosť, atmosférické motory, pohon zadných kolies a jednu z najlepších manuálnych prevodoviek v segmente.

Je to tiež jeden z najdostupnejších športových automobilov, hoci ceny za posledných niekoľko rokov vzrástli. Ak by však mala byť ďalšia generácia hybridizovaná, cena by pochopiteľne vzrástla vzhľadom na zložitosť pohonného ústrojenstva. Generálny riaditeľ Mazdy Yasuhiro Aoyama už údajne navrhol čiastočné elektrifikované riešenie, aby sa splnila norma Euro VII na európskom trhu.

Prvé testovacie mulice MX-5 s označením NE už boli spozorované na cestách, ale to neznamená, že debut novej generácie je za rohom. Ak sa tak stane až o niekoľko rokov, Mazda stále ubezpečuje, že pri piatej generácii zostane pri koncepcii spaľovací motor + pohon zadných kolies. V budúcnosti nás pravdepodobne čaká aj plne elektrická MX-5, ale tá sa pravdepodobne objaví až v šiestej generácii NF.

Autor článku: https://mazdanews.cz

Zdieľať na Facebooku
Zdieľať na LinkedIn
Zdieľať na Twitteri

Mohlo by vás zaujímať