Svetový Rekord: Dieslová Mazda Ovládla Ovál na 24H!

,
27. októbra 2023
Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je 2-1024x683.jpg

V roku 2014, v dátume od 18. do 19. októbra sa v severonemeckom testovacom centre ATP v Papenburgu Mazda odhodlala prekonať svetový rekord v maximálnej rýchlosti na 24-hodín. Tri sériové vozidlá Mazda 6 SKYACTIV-D s objemom 2,2 litra sa tejto výzvy odvážne postavili. Každý z týchto strojov úlohu úspešne zvládol bez jediného problému. Hlavné vozidlo prekonalo predchádzajúci rekord v maximálnej rýchlosti pre sériovo vyrábané dieselové autá s turbodúchadlom a objemom medzi 2,0 – 2,5 litra, ktorý bol stanovený na 209,824 km/h. Nový rekord sa vyšplhal až na fascinujúcich 221,072 km/h (potvrdené FIA homologizáciou).

Táto rýchlostná výzva, ktorá bola zaštiťovaná spoločnosťou Mazda Germany, prebiehala pod prísnym dohľadom inšpektorov FIA (Fédération Internationale de l’Automobile). Pre túto výzvu bola dodaná Mazda 6, v Japonsku známa ako „Atenza“, špeciálne určená pre Nemecký trh. Tento 2,2-litrový turbodiesel bol vyrobený v Japonskej fabrike.

Tieto vozidlá, okrem ochranných klietok a upravených sedadiel pre bezpečnosť jazdcov, boli v podstate bežné, sériovo vyrábané autá. Pre túto výzvu boli vybraní jazdci cez výberové konania na internete, ktoré sa konalo na Hockenheimringu. K nim sa pridali aj predstavitelia predajcov Mazda, vrátane manažérov, mechanikov a ich zákazníkov, zástupcovia partnerských automobilových médií. Každému jazdcovi boli pridelené dve jazdy trvajúce 1,5 hodiny v rámci 24-hodinovej rýchlostnej výzvy.

S cieľom minimalizovať množstvo odporu vzduchu počas jazdy na 12,3 km dlhej oválnej trati ATP, každé auto odštartovalo v 10-minútových intervaloch, aby sa zabránilo vzájomnému vniknutiu do vzduchového vaku, tzv. slipstream. Pri relatívne teplom počasí, medzi 17°-20°C sa jazdci striedali, aby dokázali hnať 3 stroje najvyššou rýchlosťou za prevažne suchých podmienok. Ku koncu nastala zmena počasia, keď sa zdvihol vietor a sprevádzala ho krátka prehánka, vďaka čomu sa situácia na okruhu zmenila. Trať však nebola príliš mokrá a zakrátko sa situácia vrátila do pôvodných podmienok. Po 24 hodinách prešli všetky vozidlá pod šachovnicovou vlajkou. Na záver 3 vozidlá zaznamenali maximálnu priemernú rýchlosť, ktorá prekonala súčasný rekord z roku 2004 o viac ako 10 km/h. Všetky tri autá absolvovali 434 kôl v priebehu 24 hodín, pričom každé prešlo celkovú vzdialenosť 5.338 km. 

Následne nato FIA odovzdala certifikát do rúk a tak vznikol nový svetový rekord !

Tento úspech jasne dokazuje, že filozofia výroby áut značky Mazda je taká, ktorá prináša “radosť z jazdy s vynikajúcou ekológiou a bezpečnosťou”. Filozofia, ktorá ide ruka v ruke s pionierskym duchom, ktorý Mazda prejavila počas svojej dlhoročnej účasti na pretekoch 24 hodín Le Mans.

Mazdu 6 s poradovým číslom 1. si môžete obhliadnuť v múzeu “Mazda Classic – Automobil Musem Frey” v Nemeckom meste Augsburg.

Zdroj: https://mzracing.jp/

Zdieľať na Facebooku
Zdieľať na LinkedIn
Zdieľať na Twitteri

Mohlo by vás zaujímať